- LKM & A, d.o.o.
- Ločica ob Savinji, Brinska cesta 4, 3313 Polzela
V vsakdanjem življenju se pogosto srečujemo s problemom, da moramo dostaviti tovor ki je ali prevelik ali pa pretežek za v osebni avtomobil, za tovornjak pa premajhen oziroma je strošek transporta s tovornjakom prevelik. V tem primeru je najem prikolice idealna rešitev, ki je praktična iz več vidikov, tako iz tega, da niste odvisni od razpoložljivosti prevoznika, kot tudi to, da lahko običajno z avtomobilsko prikolico tovor pripeljemo čisto do vrat oziroma mesta, kjer bomo tovor raztovorili. Pri podjetju LKM-A vam nudimo najem prikolice, pokličite nas!
Najem prikolice - univerzalne in namenske prikolice za prevoz točno določenega tovora, živali, vozil ali pa delovnih strojev
Poznamo več različnih tipov avtomobilskih prikolic, vse pa imajo določene skupne točke. S tem mislimo predvsem na pogoje, ki jih je potrebno izpolnjevati, kot npr. A test prikolice, registracija, največja dovoljena skupna masa, izpit kategorije B+E…
Prikolice morajo imeti opravljen A test, ki ga mora opraviti proizvajalec preden gre v prodajo. Podatki o lastnostih in dovoljeni obremenitvi pa so nato navedeni na kovinski ploščici, ki je običajno na vidnem mestu nekje na boku prikolice. Možno je opraviti tudi A test za prikolico domače izdelave, vendar je potrebno pri tem upoštevati cel kup zahtev, ki jih mora izpolnjevati, da vam bodo izdali certifikat o skladnosti.
Prikolica je splošen izraz za priklopna vozila, ki pa jih delimo na lahke priklopnike in pa priklopnike. Razlika med njimi je v največji dovoljeni masi, običajno označeni s kratico NDM, ki predstavlja seštevek mase prikolice in mase tovora. Največja dovoljena masa za lahke priklopnike je 750kg, za vse ostale avtomobilske priklopnike, ki presegajo to maso, pa je maksimalna NDM 3.500kg. Za lahke priklopnike zadostuje tretja registrska tablica, ki jo dobite na zahtevo pri registracijskem organu, pogoj za pridobitev pa je homologirana vlečna kljuka na vozilu. Za lahke priklopnike posebno zavarovanje ni potrebno, prav tako zadostuje vozniško dovoljenje B kategorije.
Priklopniki z največjo dovoljeno maso 750kg < NDM > 3.500kg zahtevajo svojo registrsko tablico, vsakoletni tehnični pregled in zavarovalno polico, kar vas bo letno stalo dodatnih cca 100€. Prav tako, pa bo potrebno za vleko takšnih priklopnikov upoštevati maksimalno vlečno silo, ki ji boste našli v homologacijskem kartončku vašega vozila. Skladno s slovensko zakonodajo, lahko vlečemo samo priklopnike, kateri največja dovoljena masa ne presega maksimalne vlečne sile vozila, ne glede na to ali je priklopnik natovorjen ali ne.
Po domače povedano, če ima naš avtomobil največjo vlečno silo 2000kg, priklopnik pa NDM 3500kg je kljub temu, da je masa prazne prikolice samo 600kg ne smemo prevažati niti prazne ali teoretično natovorjene z tovorom mase do 1400kg, kar bi pomenilo skupno maso priklopnika + tovora 2000kg.
Nalaganje in pritrjevanje tovora: zakaj je to veliko bolj pomembno, kot pa si morda mislimo?
Če se odločite za najem prikolice je potrebno posvetiti pozornosti temu, kako je tovor natovorjen ter kako je pritrjen na priklopnik. Vedno se moramo pred vožnjo vprašati kako se bo tovor obnašal v primeru, da bo potrebno sunkovito zavirati, peljati po klancu navzdol ali navzgor ter v ovinkih. Nanj bodo delovale različne sile, ki ga bodo v primeru slabe pritrditve premetavale po priklopniku, v najslabšem primeru pa lahko tovor pade na cestišče, s čimer predstavlja veliko nevarnost tako nam, kot tudi drugim udeležencem v prometu.
Bistvene zahteve pred nalaganjem priklopnika, med natovarjanjem, pri pritrjevanju in med samo vožnjo tovora:
- Pred pričetkom natovarjanja vedno naredimo vizualni pregled priklopnika (še posebej, ko gre za prikolico, ki ni vaša in vam tako njeno stanje ni znano), kar zajema pregled delovanja priklopne kljuke, delovanje luči, stanje pnevmatik in tlaka v njih ter ali ima priklopnik zasilno pritrditev z zanko iz jeklenice ali verige v stanju, ki bo v primeru poškodovane kljuke zadržal priklopnik za vlečnim vozilom in na cesti. Pri priklopnikih z naletno zavoro preverimo še delovanje le te in pa delovanje ročne zavore.
- Preveriti je potrebno tudi stanje nakladalne ploščadi ter stranic. Pri nakladalni ploščadi moramo preveriti da je čista in suha, da so tla cela ter nepoškodovana in da ima zadostno število pritrdilnih točk, ki služijo za pripenjanje povezovalnih trakov. Stranice morajo biti nepoškodovane, na zapahih za zapiranje pa nameščena varovala, ki preprečujejo odpiranje od tresljajih med vožnjo.
- Glede na vrsto tovora izberemo najustreznejši način pritrjevanja. Poznamo prevezovanje preko tovora, blokiranje pomikov tovora po priklopniku, neposredno privezovanje, priklepanje, običajno pa za ustrezno pritrditev poskrbimo kar s kombinacijo vseh naštetih načinov. Preko lažjih tovorov kot je zeleni rez, papir, smeti in podobno je vedno smiselno namestiti zaščitno mrežo za prevoz tovora, ki bo preprečila, da bi veter med vožnjo odnašal tovor iz prikolice.
- Preveriti je potrebno ali imamo ustrezne povezovalne trakove, zagozde, vogalnike, zaščitno mrežo, itd., ki bodo kljubovali silam, ki nastanejo med prevozom. Če se odločate za najem prikolice pomislite tudi na ostalo opremo, ki jo boste morda potrebovali. Prav tako jo je potrebno pred uporabo preveriti, da le ta ni poškodovana.
- Tovor pričvrstimo tako, da ga ne poškodujemo. Upoštevati je potrebno tudi, da mora biti masa razporejena čimbolj enakomerno, se pravi čim bližje vzdolžni osi, ter da je težišče čim nižje ter nad osjo oziroma nad osmi. Težji tovor naložimo spodaj, lažjega pa na njega.
- Po prvih nekaj prevoženih kilometrih se na ustreznem in varnem mestu ustavimo ter preverimo, ali so vsi povezovalni trakovi še ustrezno zategnjeni, zagozde pa na svojih mestih. Priporočljivo je, da pritrditev tovora preverimo večkrat med vožnjo, obvezno pa po vsakem močnem zaviranju ali drugih izrednih situacijah.
- Če se odločite za najem prikolice bodite pozorni tudi na primerno hitrost. Hitrost je potrebno prilagoditi cestišču po katerem peljemo in okoliščinam, da se tako izognemo hitremu zaviranju in spremembam smeri. Omejitev hitrosti za vožnjo s priklopnikom do NDM 3,5t je 100km/h, za višje NDM pa je omejitev 80km/h.
Upamo, da boste s pomočjo teh napotkov naslednji prevoz tovora opravili varneje tako za vas, kot tudi za ostale udeležence v prometu. Če pa potrebujete najem prikolice, pa vas vabimo da se obrnete na nas, ki vam bomo pri tem z veseljem pomagali.
kaj lahko storimo za vas
Naše storitve
Investicijska
gradnja
gradnja
Najem
vibra plošče
vibra plošče
Meritve objektov in
izdelava posnetka stanja
izdelava posnetka stanja
Priprava
popisov materiala
popisov materiala
Zbiranje ter analiza
ponudb in ponudnikov
ponudb in ponudnikov
Grafična in animirana
vizualizacija projektov
vizualizacija projektov
VAS ZANIMA ŠE KAJ ?
Pogovorite se z našimi strokovnjaki
Zaupajte nam svoje želje in skupaj bomo poiskali najboljšo rešitev za vas!